Platnosť energetického certifikátu a jeho obnova po rekonštrukcii bytového domu
Energetický certifikát je dôležitý dokument, ktorý poskytuje informácie o energetickej náročnosti budovy. Pre vlastníkov a správcov bytových domov je dôležité rozumieť tomu, ako dlho je energetický certifikát platný a kedy je potrebné ho obnoviť, najmä po rekonštrukcii alebo iných zásadných úpravách na budove.
Platnosť energetického certifikátu
Na Slovensku je energetický certifikát platný desať rokov odo dňa jeho vydania. Po uplynutí tejto doby stráca certifikát svoju platnosť a je potrebné zabezpečiť vypracovanie nového certifikátu. Platnosť certifikátu je definovaná zákonom č. 555/2005 Z. z. o energetickej hospodárnosti budov, ktorý stanovuje povinnosť pravidelnej obnovy certifikácie budov.
„Rekonštrukcia môže byť začiatkom novej kapitoly pre váš dom, ale nezabudnite obnoviť aj jeho certifikát.“
Obnova certifikátu po rekonštrukcii
Ak sa v bytovom dome vykonajú zásadné rekonštrukcie alebo úpravy, ktoré majú vplyv na energetickú náročnosť budovy, je potrebné zvážiť obnovu energetického certifikátu ešte pred uplynutím desaťročnej lehoty. Medzi takéto zásahy patria:
Zateplenie obvodových stien alebo strechy
Zlepšenie tepelnoizolačných vlastností budovy môže výrazne znížiť spotrebu energie na vykurovanie, čo by sa malo odraziť v novom energetickom certifikáte.
Výmena okien a dverí
Modernizácia okenných a dverových systémov s lepšími izolačnými vlastnosťami môže zlepšiť energetickú triedu budovy.
Modernizácia vykurovacieho systému
Ak dôjde k výmene kotlov, inštalácii tepelných čerpadiel alebo iných systémov na báze obnoviteľných zdrojov energie, bude potrebné aktualizovať energetický certifikát, aby zohľadňoval tieto zmeny.
Inštalácia solárnych panelov alebo iných obnoviteľných zdrojov energie
Tieto opatrenia môžu výrazne znížiť celkovú spotrebu energie budovy, čo si vyžaduje nový energetický certifikát.
Význam aktuálneho certifikátu
Aktuálny energetický certifikát je dôležitý nielen z hľadiska zákonnej povinnosti, ale aj pre hodnotenie budovy na trhu. Kupujúci a nájomcovia často požadujú aktuálny certifikát, aby mali prehľad o očakávaných nákladoch na energie a celkovej energetickej efektívnosti budovy.
Obnova certifikátu po rekonštrukcii môže tiež zvýšiť hodnotu nehnuteľnosti. Ak rekonštrukcia zlepšila energetickú triedu budovy, nový certifikát to potvrdí a môže tak prispieť k vyššej predajnej alebo nájomnej cene bytov v budove.
Postup pri obnove certifikátu
Obnova energetického certifikátu po rekonštrukcii prebieha podobne ako pri prvotnej certifikácii. Vlastník alebo správca budovy musí kontaktovať autorizovaného odborníka, ktorý vykoná nové hodnotenie budovy. Odborník vykoná kontrolu, zohľadní všetky nové opatrenia a vypracuje nový certifikát, ktorý bude platný ďalších desať rokov.
Platnosť energetického certifikátu je obmedzená na desať rokov, avšak významné rekonštrukcie môžu vyžadovať jeho skoršiu obnovu. Aktuálny certifikát je dôležitý pre hodnotenie budovy na trhu a môže prispieť k zvýšeniu jej hodnoty. Vlastníci a správcovia bytových domov by mali dbať na to, aby ich certifikáty boli vždy aktuálne a aby zohľadňovali všetky vykonané úpravy, ktoré môžu ovplyvniť energetickú náročnosť budovy.